RECEPTY Z ŘAS

1. NORI POLÉVKA S LISTEM NORI ( 4 -5 porcí)
několik kapek sezamového oleje
1 šálek (170 g) cibule nakrájené na půlměsíčky
několik kapek shoyu
1 šálek (85 g) čerstvých hub nakrájených na jemné plátky
5 šálků vody
2 listy nori
5 polévkových lžic shoyu
posekaná jarní cibulka na zdobení
1. Hrnec na vaření potřít malým množstvím sezamského oleje a ohřát. Přidat cibuli a 3 minuty osmahnout na mírném plameni, pak přimíchat několik kapek shoyu, přidat houby a osmahnout další 2 - 3 minuty.
2. Přidat vodu a uvést do varu.
3. Listy nori natrhat na malé kousíčky a dát do polévky 5 minut povařit.
4. Přidat shoyu a nechat další 1 - 2 minuty povařit.
5. Servírovat s posekanou jarní cibulí.
Poznámka: Toto je velmi rychle připravená a chutná polévka.2. NORI RÝŽOVÉ KOULE (na 2 rýžové koule)
1 list nori
1, 5 šálku (250 g) vařené celozrnné rýže
1 švestička umeboši
1. List nori (lesklá strana listu nahoru) 25 cm nad plamenem pražit tak, že se s ním pohybuje několik sekund sem a tam, až se barva změní na zářivě zelenou. List uprostřed složit, pak ještě jednou složit, aby mohl být rozlomen na 4 stejně velké čtverce.
2. Ruce namočit, aby se na nich nelepila rýže. Pak rukama vytvořit z poloviny rýže pevnou kouli.
3. Palcem vytlačit do středu otvor a vložit malý kousek umebošky. Uzavřít a ještě jednou zformovat kouli, ale nakonec nahoře a dole zformovat poněkud naplocho. Celé opakovat s druhou koulí.
4. Zcela suchýma rukama dát na horní a dolní stranu čtvereček nori, přesně centrálně, ale odděleně od sebe o čtvrtinu otáčky tak, že rohy vrchního listu leží nad stranami spodního listu a obráceně.
5. Rukama pevně přitlačit čtverce nori na rýžovou kouli, přečnívající části odříznout a těmi to kousky zalepit dírky. Minutu pevně stlačovat rýžovou kouli zabalenou do listu nori, až všechno drží pohromadě.
Další varianta:
3. NORI RÝŽOVÉ TROJÚHELNÍČKY
Suroviny jako pro rýžové koule (předcházející recept)
1. Rýži zformovat jako na rýžové koule, naplnit kouskem umeboši a opět uzavřít. Rukama zformovat trojúhelníčky místo koulí, ale opět nahoře a dole udělat plošku.
2. List nori opražit jako na rýžové koule a nařezat na 2,5 cm široké proužky. Suchýma rukama položit jeden proužek kolem hran trojúhelníku tak, aby zploštělá část horní a dolní zůstala volná. Pevně přitlačit a přečnívající části listu nori slepit do sebe. Když je nutné, použít i pár kapek vody.
Poznámka: Abychom mohli udělat dobré rýžové koule, použijeme lehce vlhké a lepivě uvařené rýže. Rýže, která je moc suchá nebo moc mokrá, nedá dobré výsledky. Když jsou koule zformovány, musí být ruce lehce vlhké, jestliže pokládáme nori, musí být absolutně suché. Když je nori vlhká, pokazí se celá koule velmi rychle. Umebošky uvnitř rýžové koule (mohou být použity i slané pickles) slouží nejen jako chuťově bohaté koření, ale i jako přirozený konzervační prostředek. Správně udělané rýžové koule drží několik dní a jsou proto velmi užitečné na cestování nebo na svačinové či piknikové balíčky.
V Japonsku jsou národním jídlem a dají se srovnat s naším chlebem s máslem. Jsou velmi dobře vyváženým stravitelným jídlem, které i samotné vydají na uspokojivé jídlo. Na cestu se nejlépe balí do bambusové rohože nebo do papírového sáčku, aby vše mohlo dýchat, a přesto nevyschlo. Aktivně prodyšné fólie, třeba z polyethylenu, způsobují pocení a rychlou zkázu.4. SUSHI - NORI ZÁVITKY (NORI - MAKI) I (na 6 - 8 kousků)
1 list nori
1,5 šálku (250 g) vařené kulaté celozrnné rýže, lehce ochlazené
1 polévková lžíce sezamské pasty
0,5 lžíce umeboši-pasty
proužky mrkve 5-10 mm silné, 1 minutu vařené se špetkou mořské soli
1. List nori horizontálně 25 cm nad plynovým plamenem opražit tak, že se po několik sekund pohybuje sem a tam, až se barva změní na zářivě zelenou.
2. Opražený list nori položit na sushi rohož tak, aby tyčinky ležely zleva doprava. Vařenou rýži rovnoměrně rozdělit na list, ale na začátku a na konci nechat 1 cm volný.
3. Tyčkou udělat do rýže prohlubeninu, která se vyplní sezamskou a umeboši pastou a vloží se do ní proužek mrkve.
4. Rohož sushi lehkým tlakem pomalu navinout. Během zavinování vedoucí okraj rohože ohnout nahoru tak, aby se nenavinul.
5. Dál zavinout tak, až dosáhneme okraje, který není zakryt rýží. Okraj lehce navlhčit a na konci lehce stlačit a tím slepit. Poslední jemný tlak na bambusovou rohož vytvoří pevný závitek.
6. Aby se zabránilo tomu, že se závitek sushi vysuší, krájejte jej až před podáváním. Ostrým nožem překrojte nejdříve diagonálně (šikmo) na dvě poloviny, pak každou polovinu na 3 - 4 kousky.)
Poznámka: Při výrobě sushi je určitý trik na zhotovení dobrých závitků. Trochou praxe se dá naučit. Tajemství spočívá v kvalitě vařené rýže. Má být lepivá a čerstvě uvařená. Skoro chladná, ale má mít ještě určitou teplotu. Rýži rozprostřít rovnoměrně na list nori a pečlivě vložit další suroviny. Když zavinujete, postupujte pomalu a tak zabráníte tomu, aby náplň vystoupila na koncích ven. Jestliže se vám zdají konce roztřepené, okrojte je.5. SUSHI - NORI ZÁVITKY (NORI - MAKI) II (6 - 8 kousků)
1 list nori
1,5 šálku vařené celozrnné rýže lehce ochlazené
1 polévková lžíce prášku wasabi rozpuštěná několika kapkami vody na pastu
1 proužek okurky 18 cm dlouhý a 5 - 10 mm silný
1. Sushi připravit podle receptu 1., ale sezamskou pastu nahradit pastou wasabi.
Poznámka: Místo wasabi může být použita přírodní hořčice nebo křen.6. SUSHI - NORI ZÁVITKY ( NORI - MAKI) III (6 - 8 kousků)
0,25 šálku (45 g) seitanu (pšeničného glutenu)
sezamský olej na fritování
1 list nori
1,5 šálku (250 g) vařené celozrnné rýže lehce ochlazené
1 polévková lžíce přírodní hořčice
0,25 čajové lžičky shoyu
1. Seitan při 18° C 2 - 3 minuty v oleji fritovat. Nechat na papírovém ubrousku okapat, aby se odstranil přebytečný olej. Nakrájet na tenké proužky.
2. Nori připravit podle receptu sushi-nori závitky I a natřít rýží.
3. Hořčici a shoyu zamíchat a rozdělit po rýži.
4. Proužky seitanu položit do prohlubní.
5. Sushi zavinout.7. SUSHI - NORI ZÁVITKY (NORI - MAKI) IV (6 - 8 kousků)
1 list nori
1,5 šálku vařené celozrnné rýže lehce ochlazené
1 šálek vody
0,5 polévkové lžíce ječmenného misa (mugi-miso)
1 polévková lžíce ječmenného sladu
1 proužek ředkve daikonu 18 cm dlouhý, 5 - 10 mm široký
1. Nori připravit jako u receptu sushi nori závitky.
2. Vodu uvést do varu, přidat miso a ječmenný slad a dobře promíchat, až je vše rozpuštěné. Vložit proužek ředkve a 10 - 15 minut vařit na středním plameni, až se všechna voda vypaří.
3. Proužek ředkve vložit do prohlubeniny a sushi zavinout.8. SUSHI - NORI ZÁVITKY (NORI - MAKI) V (6 - 8 kousků)
1 list nori
1,5 šálku vařené celozrnné rýže lehce ochlazené
picklies (nějaký druh), 5 x 15 mm proužků
1. Zvolte ten samý postup jako pro sushi nori závitky 1, ale nahraďte mrkev picklies.
Poznámka: Množství kombinací sushi je nekonečná. Tyto recepty jsou jen několika málo příklady. Experimentujte se svými nejmilejšími kombinacemi. Myslete na to, že nasměrování chuti má být jednoduché a jasné. Část chuti dodá těmto jídlům i způsob podávání, vyplatí se nelitovat času na atraktivní aranžmá. Sushi je perfektní jídlo na party a může být servírováno i jako zákusek, svačinový balíček, jídlo na cestu či příloha k jídlu.9. NORI ZÁVITKY SE SOBOU A KYSELÝM ZELÍM (SOBA - MAKI) (6 - 8 kousků)
1 list nori
0,5 250 g balení soba - cca 125 g (pohankové nudle)
několik kapek shoyu
1 jarní cibule se špetkou soli 0,5 minuty dušená
1. List nori horizontálně 25 cm nad plynovým plamenem upražit, 3 - 5 sekund pohybovat sem a tam, až se barva změní na zářivě zelenou.
2. Sobu bez soli povařit ve vodě. Jsou vařené, když mají uvnitř i na povrchu stejnou barvu. Na ochlazení opláchnout studenou vodou. V šátku nechejte odsát přebytečnou vodu a osušte.
3. Nudle položte na opraženou nori. Na obou koncích nechejte prázdný prostor jako při rýžovém sushi.
4. Pánev potřít malým množství sezamského oleje. Kyselé zelí osmahnout 2 - 3 minuty, okořenit kapkou shoyu. Nechat ochladit a rovnoměrně rozdělit na nudle.
5. Rozdělit na to jarní cibuli a zavinout za pomoci sushi rohožky, jak to bylo popsáno v receptu na sushi.
6. Váleček rozříznout na 6- 8 plátků a servírovat na plochém talíři položené na jedno stranu řezu.10. ZÁVITKY NORI S UDONEM A TEMPEHEM (UDON - MAKI) (6 - 8 kousků)
1 proužek kombu 7 cm dlouhý1 kousek tempehu (50 g), nakrájený na 2 proužky
0,5 polévkové lžíce shoyu
sezamský olej na fritování
0,3 250 g balení udonu - cca 80 g (celozrnné nudle)
1 list nori
1 polévková lžíce přírodní hořčice
1. Kombu položit do těžkého hrnce, zakrýt vodou a nechat hodinu namáčet. Přidat tempeh a shoyu tak, aby byl tempeh asi do poloviny zakryt vodou. Na středním plameni asi 20 minut vařit, až se voda vypaří.
2. Malý hrnec naplnit do výšky 4 - 6 cm sezamským oleje, ohřát a 180 ° C a přitom dát pozor na to, aby se nepálil.
3. Vařený tempeh dát opatrně do horkého oleje. 1 - 2 minuty fritovat, až se změní barva. Vyndat a nechat na papírovém ubrousku okapat.
4. Udon vařit ve vodě, opláchnout studenou vodu a v šátku osušit.
5. List nori opařit jako na soba-maki (předcházející recept) a položit na sushi rohožku. Nudle opatrně uspořádat na nori a na koncích nechat volný prostor. Hořčici rovnoměrně rozložit na nudle a na to položit úzký proužek tempehu. Zavinout.
6. Závitek rozkrájet na 6 - 8 plátků a servírovat je položené na jednu stranu řezu.11. ZÁVITKY NORI S JARNÍ ZELENÍ ( 6 - 8 kousků)
3,75 šálku (850 ml) vody
špetka mořské soli
0,25 ky zelené listové zeleniny omyté a rozložené na jednotlivé listy
1 list nori
opražená sezamská semena na zdobení
1. Vodu uvést do varu, osolit a zeleninu 2 - 3 minuty dusit. Vyndat a po několik sekund proplachovat studenou vodou. Opatrně zachytit do šátku přebytečnou vodu. Listy rozložit, v polovině rozkrojit, stopky odkrojit a dát na stranu.
2. List nori opražit nad plynovým plamenem a položit na bambusovou rohožku. Položit 2 - 3 vrstvy uvařené zeleniny a zavinout.
3. Váleček rozříznout ostrým nožem na 4 cm dlouhé kousky.
4. Každý kousek servírovat s opraženým sezamským semenem.12. NORI ZÁVITKY S OKURKOU (6 - 8 kousků)
0,5 okurky nakrájené na 5 mm dlouhé a široké proužky
0,25 čajové lžičky mořské soli
0,5 listu nori
0,5 šálku (50 g) kyselého zelí
1 červená ředkev nakrájená na jemné tyčky
1. Proužky okurky položit na talíř a jemně posolit. Nechat 1 - 2 hodiny odpočinout. Pak utěrkou osušit přebytečnou vodu.
2. List nori opražit a položit na podložku sushi. Proužky okurky položit podélně na nori. Vytlačit přebytečnou šťávu z kysaného zelí a položit společně s několika tyčkami ředkve na okurku.
3. Zavinout, rozkrojit a servírovat na plochém talíři.
Poznámka: Tyto závitky jsou tenčí než u jiných receptů, proto se používá jen půl listu nori.13. PLNĚNÉ NORI KORNOUTKY (8 kornoutků)
2 listy nori
1 šálek vařené celozrnné rýže
0,5 šálku sekané potočnice
0,5 šálku strouhané mrkve
4 polévkové lžíce opraženého sezamského semena
1 polévková lžíce citrónové šťávy
1 polévková lžíce přírodní hořčice
1 polévková lžíce umeocta
větvička potočnice na ozdobu
1. Listy nori opražit nad plynovým plamenem.
2. Nůžkami rozstřihnout každý list na 4 čtverce. Z každého kousku složit kornoutek a přesahující části kapkou vody na stranách zalepit.
3. Všechny zbylé přísady smíchat v misce.
4. Krátce před servírováním naplnit kornoutky směsí a ozdobit větvičkou potočnice.
Poznámka: Tyto kornoutky jsou velmi vhodné jako zákusky, pochoutka na party nebo předkrm.14. NORI TEMPURA (2 porce)
1 list nori
sezamský olej na fritování
Tempura:
4 polévkové lžíce celozrnné pšeničné mouky
2 polévkové lžíce kukuřičné mouky
1 polévková lžíce škrobu arrowroot (mouka z šípového kořene)
špetka mořské soli
minerální voda s kysličníkem uhličitým nebo pivo
Omáčka:
1 polévková lžíce zázvorové šťávy
0,5 polévkové lžíce shoyu
5 polévkových lžic vody
1. List nori nastříhat nůžkami na obdélníky 4,5 x 9 cm.
2. Všechny suché přísady na těsto smíchat a přidat minerálku nebo pivo, až se vytvoří hustá konzistence. Uchování nejméně 0,5 hodiny v klidu dělá tempuru křupavější.
3. Smíchat všechny přísady na omáčku.
4. V hrnci ohřát vrstvu 4 - 6 cm oleje na 180° C. Nenechat přepálit. Na vyzkoušení teploty se nechá do oleje sjet kapka těsta, má spadnout dolů a ihned vystoupit na hladinu.
5. Proužky nori smočit do poloviny v tekutém těstě a otáčivým pohybem nechat vklouznout do oleje. 1- 2 minuty fritovat do zlatova. Nechat na papírovém ubrousku okapat.
6. Ještě horké servírovat. Před jídlem smáčet do omáčky.15. SALÁTOVÁ ZÁLIVKA SEZAM - NORI
1 list nori
3 polévkové lžíce opraženého sezamského semene
4 polévkové lžíce rýžového octa
1 šálek vody
0,5 čajové lžičky shoyu
1. List nori opražit nad plamenem.
2. Opraženou nori natrhat na malé kousíčky
3. Opražená sezamská semena rozdrtit v suribachi na 80 %.
4. Smíchat všechny přísady a zálivku servírovat k obilí, nudlovým, vařeným a lisovaným salátům.
16. NORI KONDIMENT
0,5 šálku vody
4 listy nori
1 polévková lžíce shoyu
1. Vodu dát do hrnce, list nori natrhat na malé kousíčky a nechat 10 minut máčet.
2. Uvést do varu a 5minut povařit, přidat shoyu a nechat další 2 minuty povařit, až se tekutina absorbuje. Nori se pak podobá husté pastě.
Další varianty: společně se shoyu se může přimíchat 1 polévková lžíce rýžového octa nebo 0,5 polévkové lžíce zázvorové šťávy. Nori kondiment je atraktivní koření k obilným jídlům.17. FRITOVANÉ TOFU V NORI ZÁVITKU (2 porce)
0,25 kg tofu (kostka vcelku)
6 lžic škrobu arrowroot
1 list nori nakrájený na 2,5 cm široké proužky
sezamský olej na fritování
nasekaná jarní cibule na zdobení
Omáčka:
0,5 čajové lžičky shoyu
1 polévková lžíce čerstvé zázvorové šťávy
5 polévkových lžic vody
1. Tofu zabalit do utěrky, zatížit závažím na 20 minut, aby se vytlačila přebytečná voda. Pak rozkrojit na 6 čtverečků. Každý kousek lehce obalit ve škrobu arrowroot a do středu zabalit kousek nori.
2. Nalít do woku či hrnce 6 cm vrstvu oleje, zahřát ho na 180° C a tofu dozlatova fritovat. Nefritovat mnoho kousků najednou, aby se olej neochladil. Vyndat a na papírovém ubrousku nechat okapat.
3. Smíchat přísady na omáčku a touto zalít fritované tofu. Ozdobit sekanou cibulkou. Servírovat horké v jednotlivých miskách - na osobu 2 - 3 kousky.
18. TOFU V ZÁVITCÍCH NORI
0,25 kg tofu (kostka v celku)
rýžové místo (genmai)
0,5 listu nori opraženého a nakrájeného na kousky
1. Tofu zavinout do kuchyňské utěrky a zatížit, aby se vytlačila přebytečná voda.
2. Tofu namazat dokola 0,5 cm silnou vrstvou misa. V ledničce nechat 24 hodin odležet. O co delší je tento proces, o to slanější je tofu.
3. Po uležení miso odstranit a uložit v lednici jako polévkové koření. Blok tofu omýt proudem teplé vody a osušit.
Tofu nakrájet nakostky, omotat proužkem nori a přesahující konce zalepit kapkou vody.
Poznámka: Toto jídlo je vhodné na party či jako příloha k zákusku. Chutná jako čerstvý sýr žervé.
19. FRANCOUZSKÁ CIBULOVÁ POLÉVKA S DIVOKOU NORI (3 - 4 porce)
5 šálků vody
1 šálek divoké nori 3 - 4 minuty namočené a jemně nasekané
několik kapek sezamského oleje
2 středně velké cibule nakrájené na jemné půlměsíčky
4 polévkové lžíce shoyu
1 šálek usušených chlebových kůrek (v troubě nebo fritovaných)
sekaná petrželka na zdobení
1. Divokou nori dát společně s vodou, ve které se namáčela, do hrnce s uvést do varu a nechat 15 minut povařit.
2. Pánev lehce potřít oleje a zahřát. Přidat cibuli a několik kapek shoyu, přikrýt a pomalu 50 minut smažit. Jestliže je to nutné, podlít vodou.
3. Cibuli dát do polévky, zbylým shoyu okořenit a 3 - 4 minuty povařit.
4. Polévku servírovat s chlebovými kůrkami a petrželkou.20. STUDENÉ NUDLE S ŘÍZKY NORI (ZARU - SOBA) (3 - 4 porce)
1 balení soba (pohankových nudlí) 250 g
1 proužek kombu 15 cm dlouhý
5 šálků vody
4 polévkové lžíce shoyu
0,5 šálku řízků nori
0,25 šálku sekané jarní cibule
4 polévkové lžíce opražených sezamských semen
2 polévkové lžíce pasty wasabi nebo strouhaný křen nebo zázvor
1. V hrnci se uvede voda do varu a vloží se soba. Když se voda začne opět vařit, plamen se zredukuje a vaří se tak dlouho, až je uvařena (průřez má zvenčí i zevnitř stejnou barvu). Soba se přecedí v cedníku a proudem studené vody se propláchne, aby se zabránilo slepení. Nechat okapat.
2. Na přípravu omáčky uvést vodu v hrnci do varu a kombu nechat 30 minut povařit. Přidat shoyu a další 2 - 3 minuty vařit.
3. Soba se servíruje v jednotlivých miskách s troškou nori, omáčka v jednotlivých mističkách. Jarní cibule a zbytek nori, sezamská semena a wasabi se dají také do zvláštních misek pečlivě rozdělené pro každou osobu.
4. K jídlu se vezme troška wasabi, zamíchá se do omáčky. Pak se přidá jarní cibule, opražený sezam a kizami-nori. Na to se dá soba, smáčí se a vychutnává.
Poznámka: Zaru-soba je báječné sociální jídlo pro skupinu lidí, osvěžující za horkého dne. Různými přísadami lze omáčku okořenit podle vlastní chuti.21. NUDLOVÁ POLÉVKA S TEMPUROU A DIVOKOU NORI (TEMPURA - SOBA) (3 - 4 porce)
1 balení 250 g soba (pohankové nudle)
5 šálků vody na polévkový vývar
1 šálek divoké nori 3 - 4 minuty namočené a nasekané
1 středně velká cibule nakrájená na jemné půlměsíčky
3 - 4 polévkové lžíce shoyu
2 polévkové lžíce čerstvé zázvorové šťávy
2 jarní cibule jemně nasekané na zdobení
Tempura:
0,5 šálku jemné celozrnné pšeničné mouky
3 polévkové lžíce škrobu arrowroot
špetka mořské soli
4 polévkové lžíce minerálky s kysličníkem uhličitým nebo piva
1 středně velká mrkev nakrájená na kolíčky
rostlinný olej (sezamský) na fritování
1. V hrnci se uvede do varu voda, vloží se soba a opět se uvede do varu. Uvařenou sobu dejte do cedníku a propláchněte studenou vodou, aby se nemohla slepit.
2. Vodu na polévkový vývar dejte do hrnce, přidejte nori s vodou, ve které se namáčela a uveďte do varu. Přidejte cibuli a nepřikryté nechejte 10 minut vařit. Přidejte shoyu a zázvorovou šťávu a povařte ještě 2 minuty.
3. Připravte těsto na tempuru tak, že v misce smícháte škrob arrowrrot se solí. Pak postupně přidávejte minerálku nebo pivo, až dosáhnete hustého těsta. Nechejte 0,5 hodiny odležet v ledničce, aby byla tempura křupavá. Do těsta přidejte nakrájenou mrkev a zamíchejte.
4. Olej (vrstvu 4 - 6 cm vysokou) ohřejte na 180? C, nenechejte kouřit. Do oleje vhoďte kapku těsta na zkoušku teploty. Měla by spadnout na dno a ihned vyplout na hladinu.
5. Po lžících dávejte těsto tempury, po obou stranách fritujte dozlatova. Na papírovém ubrousku nechejte okapat.
6. Vařené nudle dejte do vývaru a nechejte několik minut ohřát.
7. Dejte do široké misky nudle pro každou osobu, vývar a několik kousků tempury. Ozdobte sekanou cibulku.
Poznámka: Minerálka nebo pivo působí jako vajíčko a dá těstu na tempuru křupavou strukturu.22. VENKOVSKÁ POLÉVKA S DIVOKOU NORI (5 - 6 porcí)
6,25 šálku vody
1 šálek divoké nori 3 minuty namočené a jemně nasekané
0,5 šálku omytých a lehce opražených jáhel
špetka mořské soli
1 šálek vařeného římského hrachu
0,5 šálku mrkve nakrájené na malé kostičky
1 šálek česneku nakrájeného na jemné diagonální plátky
1,5 polévkové lžíce ječmenného misa (mugi-miso)
jemně nasekaná potočnice na zdobení
1. Vodu a vodu, ve které byla namočená nori uvést do varu, přidat jáhly a sůl, přikrýt a 20 minut lehce vařit.
2. Přidat vařený hrách, nori a mrkev a 15 minut vařit.
3. Přidat česnek a nechat dalších 5 minut vařit.
4. Miso rozmíchat v malém množství polévky, přidat do polévky a nechat 2 - 3 minuty vařit těsně pod bodem varu.
5. Servírovat s nasekanou potočnicí.
Poznámka: Polévka může být připravována z různých druhů obilí, luštěnin a zeleniny. Je to jídlo, které za chladných dnů zahřeje.23. PEČENÁ RÝŽE S DIVOKOU NORI (3 - 4 porce)
sezamský olej (dejte přednost opraženému druhu)
1 šálek nakrájené cibule
0,5 šálku mrkve nakrájené na kolíčky
1 šálek divoké nori 3 - 4 minuty namočené a jemně nasekané
0,5 šálku nakrájeného celeru
2 polévkové lžíce shoyu
2 šálky vařené celozrnné rýže
2 polévkové lžíce čerstvé zázvorové šťávy
0,5 šálku nasekaných opražených mandlí
1. Pánev lehce potřít oleje a ohřát. Pak v ní osmahnout 5 - 7 minut cibuli. Nepřikrývat. Přidat mrkev a divokou nori a dalších 5 - 7 minut dusit. Přimíchat celer a 1 polévkovou lžíci shoyu a dalších 5 minut vařit.
2. Přidat vařenou rýži, 3 - 4 polévkové lžíce vody, ve které byla nori namočena, 1 polévkovou lžíci shoyu a zázvorovou šťávu a vše pečlivě promíchat.
3. Přidat nasekané opražené mandle a servírovat.24. PLNĚNÉ ZELNÉ ZÁVITKY S DIVOKOU NORI (3 - 4 porce)
6 listů bílého zelí
špetka mořské soli
několik kapek sezamského oleje
1 šálek nakrájené cibule
0,25 šálku nakrájeného lopuchového kořene
1 šálek divoké nori 3 - 4 minuty namočené a jemně nasekané
6 hub shiitake 10 minut namočených a nakrájených najemno
1 šálek tofu rozmačkaný vidličkou
2 polévkové lžíce shoyu
12 ks dřevěných párátek
1. Listy zelí nechat blanšírovat v osolené vody 2 - 3 minuty, pak nechat vychladnout na talíři.
2. Pánev lehce potřít olejem a ohřát. Nezakrytou cibuli osmahnout 5 - 7 minut, přidat nori, houby shiitake, tofu a shoyu. Přikrýt a 10 minut lehce povařit. Jestliže je to nutné, podlít vodou.
3. Na list zelí položit do středu 2 - 3 lžíce vařené zeleniny, opatrně zavinout a na stranách uzavřít párátky.
Poznámka: Tyto zelné závitky mohou být servírovány s horkou omáčkou.
Omáčka: 2 šálky vody, 1 polévková lžíce shoyu, 1 polévková lžíce zázvorové šťávy u čerstvě nastrouhaného kořene, 1 polévková lžíce kuzu rozpuštěné v trošce studené vody. Přísady se dají do hrnce a nechají se 0,5 až 1 minutu vařit. Stále míchat, až je omáčka jasná a hustá.25. KONDIMENT S DIVOKOU NORI
několik kapek sezamského oleje
1 středně velká mrkev jemně nasekaná
1 šálek divoké nori 3 minuty namočené a jemně nasekané
1 svazek jarní cibule jemně nasekané
4 lžíce celozrnného rýžového misa (genmai-miso) rozpuštěné ve 3 lžících vody, ve které se namáčela nori
2 lžíce čerstvé zázvorové šťávy
1. Pánev lehce potřít oleje a ohřát. V ní osmahnout 5 - 7 minut mrkev.
2. Přidat rozpuštěné miso a zázvorovou šťávu a nechat povařit, až se tekutina vypaří.
3. Servírovat s obilím nebo jako příloha k hlavnímu jídlu.
Poznámka: Kondiment nori v práškové formě se vyrobí tak, že se divoká nori opraží v troubě při teplotě 190? C, až je křupavá. Pak se rozmělní na prášek v suribachi. Může být roztírána společně i se sezamským semenem.26. TEMPEH V JEDNOM HRNCI S DIVOKOU NORI (4 - 5 porcí)
0,25 kg tempehu v celku
sezamský olej na fritování
2 šálky divoké nori 3 - 4 minuty namočené a nasekané
2 šálky vody
2 polévkové lžíce shoyu
2 středně velké rozčtvrcené řepy
1,5 šálku zimní dýně bez jader nakrájené na kostičky 2,5 x 4 cm
1 šálek česneku nakrájeného na 5 mm diagonální proužky
1. Tempeh nakrájet na 2,5 cm velké čtverečky.
2. V hrnci zahřát 5 - 7 cm vrstvu sezamského oleje na 180? C. Dát pozor na to, aby se nepřepálil.
3. Tempeh fritovat 3 - 4 minuty, až se změní jeho barva. Vyndat na papírový ubrousek a nechat okapat.
4. Divokou nori společně s vodou, ve které se namáčela, dát do těžkého hrnce, přidat fritovaný tempeh, vodu a 1 lžíci shoyu. Zakryté 10 minut na středním plameni vařit.
5. Přidat řepu, dýni a zbytek shoyu a další 10 minut povařit.
6. Přidat česnek a dusit až se všechna tekutina vypaří.
Poznámka: Každá zelenina se přidává v různou dobu, aby se nakonec došlo ke správnému času vaření.27. MOCHI SE ZELENÝMI VLOČKAMI NORI (MAČKANÁ SLADKÁ RÝŽE) (8 porcí)
2 šálky sladké celozrnné rýže
1,5 šálku vody
špetka mořské soli
1 šálek zelených vloček nori
1. Rýži omýt a uvést v osolené vodě do varu v tlakovém hrnci. Když se dosáhne úplného tlaku, snížit plamen na minimum a nechat 45 minut vařit. Pak plamen vypnout a tlak nechat přirozenou cestou poklesnout.
2. Ráži dát do velké dřevěné misky a 20 minut silně za pomoci dřevěného tlouku šťouchat, až jsou všechna zrníčka rozdrcena a hmota se stane lepkavou. Tlouk namáčet, aby se rozmělňování ulehčilo.
3. Navlhčit ruce a z takto zpracované rýže (mochi) zformujte malé kuličky. V misce již suchýma rukama obalit tyto kuličky v zelených vločkách nori. Nejlepší technika, která vyžaduje trochu praxe je, že jednou vlhkou rukou se kuličky formují a druhou suchou se obalují.
Poznámka: Tyto kuličky mochi (nori-ohagi) se hodí jako slavnostní jídlo a jsou ideální na piknik a cesty. Kuličky se mohou obalit v opražených sezamských semenech (černých nebo bílých). Kombinace různých obalů dá jídlu velmi atraktivní vzhled. Šťouchaná sladká rýže (mochi) je velmi posilující potravinou zvláště v zimním období.28. PALAČINKY SE ZELENÝMI VLOČKAMI NORI
1 šálek (100g) jemné celozrnné pšeničné mouky
2 šálky (500 ml) vody
špetka mořské soli
0,5 šálku zelených vloček nori
sezamský olej
1. Vodu a mouku metlou v misce rozšlehat na tekuté těsto. Množství vody se mění, protože různé druhy mouky absorbují rozdílně vodu. Přidat sůl a zelené vločky nori, rozmíchat a 30 minut nechat uležet.
2. Plochou pánev nebo lívanečník potřít sezamským oleje, ohřát a rozděleně nalít malé množství těsta. Přitom s pánví pohybovat tak, že vytvoří celistvá kulatá forma. Obě strany zůstaly měkké a teplé. Vše opakovat podle množství, které si přejeme.
3. Palačinky potřít dvěma lžícemi náplně, zavinout a servírovat.
Poznámka: Zelené vločky nori dávají vzhledově atraktivní přísadu do těsta na palačinky. Hodí se pak na sladké i kořeněné náplně. Dva nejdůležitější faktory pro přípravu palačinek jsou: za prvé hladké těsto se správnou konzistencí a za druhé pánev se správnou teplotou. Troška cvičení dá uspokojující výsledky bez toho, že se musíme uchýlit k vejcím a jiným vazebným prostředkům.29. KOŘENĚNÁ ŘEDKVOVÁ NÁPLŇ SE SEZAMEM
0,5 šálku strouhaného daikonu (bílá ředkev
1 polévková lžíce sezamské pasty
1 čajová lžíce shoyu
2 polévkové lžíce vody
1. Všechny přísady v suribachi dobře rozmíchat, až se sezamská pasta spojí s ostatními přísadami.30. KOŘENĚNÁ NÁPLŇ Z TOFU A POTOČNICE
0,25 kg tofu (kostka v celku)
0,5 svazku nasekané potočnice
2 polévkové lžíce umeocta
1. Tofu po dobu 5 minut vařit, pak v suribachi rozmačkat.
2. Přidat nasekanou potočnici a dobře promíchat.31. KOŘENĚNÁ NÁPLŇ Z MRKVE S HOŘČICÍ
1 šálek nastrouhané mrkve
2 polévkové lžíce přirozené hořčice
1 čajová lžička shoyu
1 polévková lžíce vody
1. Všechny přísady dobře promíchat.32. SLADKÁ NÁPLŇ Z JABLEK S OŘECHY
3 jablka nakrájená na malé kousky
špetka mořské soli
1 šálek vody
3 lžíce ječmenného sladu
1 lžíce kuzu rozpuštěná ve 2 lžících studené vody
0,5 šálku nasekaných ořechů
1. Jablka ve vodě uvést v hrnci do varu a nechat 15 minut povařit.
2. Přidat ječmenný slad a zamíchat.
3. Přilít rozpuštěné kuzu a jemně 0,5 - 1 minutu míchat, abychom získali hustší jasnou konzistenci. Přidat nasekané opražené vlašské ořechy.33. SLADKÁ NÁPLŇ Z MERUNĚK S POMERANČOVOU KŮROU
2 šálky sušených meruněk
2,75 šálku vody
špetka mořské soli
1,5 polévkové lžíce nastrouhané pomerančové kůry
1 polévková lžíce kuzu rozpuštěná ve 2 polévkových lžících vody
1. Meruňky důkladně omýt a 2 - 3 hodiny nechat ve vodě namáčet.
2. Pak společně se solí a nastrouhanou pomerančovou kůrou 30 minut povařit.
3. Přidat rozpuštěné kuzu a 1 minutu míchat, aby se dosáhlo hustší jasné konzistence.34. SEZAMOVÁ OMÁČKA S DAIKONEM A ZELENÝMI VLOČKAMI NORI
4 polévkové lžíce vařící vody
2 polévkové lžíce sezamské pasty
1 šálek nastrouhané ředkve daikon
3 polévkové lžíce zelených vloček nori
1 polévková lžíce umeocta
0,5 čajové lžičky shoyu
1. Horkou vodu se sezamskou pastou rozmíchat na hladký krém.
2. Přimíchat všechny ostatní přísady.
Poznámka: Je možné použít méně nebo více vody podle toho, zda chcete hustší nebo řidší omáčku. Tato omáčka je ideální polevou na fritované nebo pečené mochi.35. KRÉMOVITÁ OMÁČKA (DIP) Z TOFU SE ZELENÝMI VLOČKAMI NORI
1 šálek tofu
0,5 šálku vody
1,5 polévkové lžíce ječmenného misa (mugi-miso)
0,5 šálku tekutiny pickles, celozrnného octa nebo pomerančové šťávy
0,5 šálku zelených vloček nori
1. Tofu rukou rozmačkat a pak v suribachi rozmíchat na krémovitou konzistenci.
2. Vodu ohřát, rozpustit v ní miso a přidat tofu.
3. Přidat zbylé přísady a dobře promíchat.
Poznámka: Tato krémovitá omáčka je velmi oblíbená na party a s krekry nebo jako pomazánka na chleba. Zelené vločky nori jsou působivou alternativou k často používané pažitce.36. MARINOVANÝ SALÁT S LISTY PURPUROVÉ NORI NORI (2 - 3 porce)
1 šálek nori
0,5 okurky
špetka mořské soli
0,25 šálku vody
0,5 šálku celozrnného rýžového octa
3 polévkové lžíce shoyu
1 šálek čerstvých jemně nakrájených hub
1. nori krátce propláchnout, na 30 sekund namočit a nadbytečnou tekutinu vymačkat.
2. Okurku překrojit podélně a nakrájet diagonálně na půlměsíčky. Posypat mořskou solí, nechat hodinu stát, občas zamíchat. Vymačkat, aby se odstranila přebytečná tekutina. Přimíchat nori.
3. Vodu, celozrnný rýžový ocet, shoyu a houby dát do menšího hrnce. Uvést do varu a zvolna 10 - 15 minut vařit, až se tekutina vypaří.
4. Nechat vychladit a smíchat s okurkami a nori.
Poznámka: Jestliže není toto koření dostatečně silné, dejte malé množství do hotového salátu. Nori může být použita mnoha způsoby v polévkách, salátech, kondimentech a jako ozdoba.KOMBU
37. OPRAŽENÝ KOMBU - KONDIMENT
1 proužek kombu
1. Kombu vlhkou utěrkou pečlivě očistit od možných částeček nečistot nebo bílého prášku.
2. Opražit ve středně teplé troubě (190? C) 7 - 10 minut, až je řasa křupavá.
3. V suribachi nebo hmoždíři ji rozdrtit na prášek.
4. Když je prášek chladný, uložit ho do uzavíratelné sklenice a šetrně používat jako koření na obilná jídla.
Poznámka: Tento kondiment je velmi bohatý na minerály a může být použit místo obvyklých slaných stolních koření.
Varianta: Prášek kombu smíchat s opraženými mletými sezamskými semeny, slunečnicovými nebo dýňovými semeny.38. KOMBU - POLÉVKA (2 - 3 porce)
1 proužek kombu dlouhý 15 cm
3,75 šálku vody
1 malý kousek jemně nakrájené mrkve, ředkve a řepy
4 čajové lžičky shoyu
jemně nasekaná jarní cibule, petržel nebo potočnice na zdobení
1. Když jsou na kombu zbytky písku nebo je potažena bílým povlakem, otřít dočista navlhčenou utěrkou.
2. Kombu dát do hrnce,přidat vodu a uvést do varu. Nechat 10 - 15 minut povařit.
3. Kombu vyndat a nechat na podložce usušit. Uložit k jinému použití.
4. Malé množství jemně nasekané zeleniny dát do vody a nechat 5 minut povařit.
5. Okořenit shoyu a ozdobit jarní cibulí nebo petrželkou či potočnicí.
Poznámka: Jestliže dáváte přednost silnější chuti, kombu déle vaříme.39. JEČMENNÁ POLÉVKA (3 - 4 porce)
1 šálek ječmene
3 šálky vody
1 proužek kombu dlouhý 15 cm
1 šálek nakrájené cibule
0,5 šálku nakrájené dýně
0,25 šálku lopuchového kořene nakrájeného na jemné kolíčky (dle potřeby)
0,25 šálku seitanu (pšeničného masa) nakrájeného na kostky
špetka mořské soli
sekaná petrželka na zdobení
1. Ječmen propláchnout a nechat 5 hodin máčet, kombu omýt a 0,5 hodiny máčet společně s ječmenem. Vyndat a nakrájet na jemné pásky.
2. Vodu z namočeného ječmene uvést v tlakovém hrnci do varu, přidat cibuli a 3 minuty nepřikryté vařit.
3. Ostatní zeleninu přidat po vrstvách do hrnce, pak kombu, seitan a ječmen. Osolit.
4. Vše uvést do varu, teplo zredukovat a 45 minut mírně vařit. Odstavit a tlak nechat přirozenou cestou uniknout, hrnec otevřít a vše přemístit do servírovací misky.
5. Ozdobit sekanou petrželkou.40. ČOČKOVÁ POLÉVKA (4 - 5 porcí)
1 šálek čočky
na dno hrnce položit proužek kombu dlouhý 15 cm
3,75 šálku vody
1 šálek nasekané cibule
0,5 šálku nasekané mrkve
0,5 šálku nasekaného celeru
0,25 čajové lžičky mořské soli
nasekaná jarní cibule na zdobení
1. Čočku přebrat a omýt.
2. Na dno hrnce položit proužek kombu, pak čočku a přidat vodu. Uvést do varu, plamen nastavit na malou hodnotu, přikrýt a nechat 1 hodinu vařit, až je čočka skoro měkká.
3. Přidat cibuli a nechat nepřikryté ještě 5 minut povařit.
4. Přidat mrkev, celer a sůl, přikrýt a nechat 10 - 15 minut vařit. Podle potřeby přilít vodu.
5. Odkrýt poklici, plamen nastavit na střední teplotu a vodu nechat vyvařit.
Poznámka: Když se vaří luštěniny s kombu, snižuje se doba vaření. Kombu pomáhá udělat luštěniny měkčí a také stravitelnější.41. HUMUS (3 - 4 porce)
1 šálek římského hrachu
3 šálky vody
1 proužek kombu 12 cm dlouhý
0,25 čajové lžičky mořské soli
2 stroužky česneku oloupané a jemně nasekané
šťáva ze dvou citrónů
1 polévková lžíce umeocta
2 polévkové lžičky tahinu
1. Římský hrách přebrat a přes noc namočit.
2. Ráno vodu, ve které jsme namáčeli vylít a hrách vařit s kombu v čerstvé vodě a to 0,5 hodiny v tlakovém hrnci.
3. Odstavit z plamene, nechat klesnout tlak, otevřít, osolit a nechat dalších 20 minut pod tlakem vařit.
4. Římský hrách společně s kombu a tekutinou, která ještě zůstala, rozemlít na masovém strojku nebo mixeru. Jestliže je konzistence příliš hustá, přidat ještě trochu vody.
5. Uschovat do ledničky.
Poznámka: Sůl brání změknutí hrachu během vaření, proto se přidává až nakonec. Kombu proti tomu podporuje měknutí.42. SLADKOKYSELÝ TEMPEH (3 - 4 porce)
0,25 kg tempehu v celku
rostlinný olej na fritování (sezamský - nerafinovaný)
2 proužky kombu dlouhé 12 cm
1 šálek vody
4 středně velké mrkve nahrubo nakrájené
3 polévkové lžíce shoyu
3 polévkové lžíce mirinu nebo ječmenného sladu
3 polévkové lžíce rýžového octa
nasekaná jarní cibule na zdobení
1. Kombu namočit v těžkém hrnci na 1 hodinu.
2. Tempeh nakrájet na 1 cm tlusté trojúhelníčky (4 x 7,5 cm).
3. Olej zahřát ve fritovací pánvi na 180? C. Tempeh fritovat 2 -3 minuty, až změní barvu. Vyndat z oleje a nechat okapat.
4. Namočené kombu nakrájet na jemné proužky a vložit zpět do hrnce.
5. Fritovaný tempeh, mrkev, shoyu, mirin nebo ječmenný slad, rýžový ocet na pokrytí tempehu potřebnou vodu dát do hrnce a na středním plameni 20 minut vařit, až se tekutina vypaří.
6. Ozdobit jemně sekanou jarní cibulí.43. BÍLÁ ŘEDKEV S PŮLMĚSÍČKOVOU POMERANČOVOU OMÁČKOU (3 - 4 porce)
1 proužek kombu dlouhý 15cm
1 šálek vody
1 středně velká bílá ředkev (daikon) nakrájená na 1cm plátky
Omáčka:
0,5 šálku opražených neloupaných sezamských semen
2 polévkové lžíce nastrouhané kůry z pomerančů
1 polévková lžíce ječmenného misa
6 polévkových lžic vody
1. Kombu nechat namáčet 1 hodinu. Přidat plátky ředkve a uvést do varu. Plamen nastavit na střední teplotu, přikrýt a nechat 10 - 15 minut vařit. Vyndat kousky ředkve a naservírovat na talíř tak,a by každý kousek ležel naplocho.
2. Pro přípravu omáčky rozdrtit opražené sezamské semeno v suribachi. Přidat další přísady omáčky a dobře promíchat, aby vznikla hladká krémovitá omáčka.
3. Na každý kousek daikonu dát malé množství omáčky tak, aby se vytvořily půlměsíčky.
4. Servírovat studené nebo teplé (podle přání).
Poznámka: Kombu jako takové se při tomto jídle neservíruje, může být uschováno pro jiný recept.44. ZÁVITKY Z KOMBU A MRKVE (2 porce)
10 proužků kombu každý 6 cm dlouhý
1 proužek kombu dlouhý 20 cm
2 šálky vody
2 středně velké mrkve nakrájené na deset kousků 6 cm dlouhých
1 čajová lžička shoyu
1. Kombu namočit na 1 hodinu do vody.
2. Každý kousek mrkve zabalit do namočeného proužku kombu. 20 cm dlouhý proužek kombu, již namočený, nakrájet na dlouhé, šňůře podobné kousky a zavázat jimi tyto připravené závitky. Upevnit uzlíkem. Jako alternativy je možno použít dřevěná párátka.
3. Tyto závitky a vodu, ve které byla kombu namočena, dát do hrnce, uvést do varu a nechat na středním plameni zakryté 45 minut vařit. Přidat shoyu a nezakryté povařit ještě 10 - 15 minut.
4. Vyndat z hrnce a servírovat vzpřímeně tak, aby byla vidět mrkev.45. KONDIMENT KOMBU - INGWER
2 proužky kombu dlouhé 15 cm
1 šálek vody
0,25 šálku čerstvého zázvorového kořene nakrájeného a oloupaného
1 polévková lžíce shoyu
1. Kombu namočit na 1 hodinu do vody, nakrájet na velmi jemné proužky.
2. Vodu, ve které byla kombu namočena, zázvor a shoyu dát do pánve, uvést do varu a nechat 35 - 40 minut vařit, až se tekutina zcela vypaří.
3. Servírovat v malých množstvích jako kondiment (koření) k jídlům.46. KOŘENOVÁ POLÉVKA NISHIME (2 - 3 porce)
1 proužek kombu dlouhý 15 cm
2 středně velké mrkve nahrubo nakrájené
1 středně velký pastinák nahrubo nakrájený
špetka mořské soli
shoyu na ochucení
1. Kombu dát do těžkého hrnce a namočit na 1 hodinu.
2. Po vrstvách přidat zeleninu a sůl. Přikrýt a na středním nebo vyšším plameni dusit 15 - 20 minut.
3. Přidat několik kapek shoyu, hrncem několikrát zatřepat, aby se zelenina promíchala, pak nechat ještě 2 minuty vařit, až se tekutina vypaří.
4. Kombu vyndat, nakrájet na jemné proužky a servírovat s polévkou.
Poznámka: Toto je posilující jídlo pro ohřátí, ideální pro pravidelnou konzumaci v rámci zimního stolu. Zkuste to také s kořenovou zeleninou a jinými kombinacemi.47. KOULE Z MANDLÍ A KAŠTANŮ (2 - 3 porce)
1 šálek sušených kaštanů
3 šálky vody
1 proužek kombu dlouhý 12 cm
špetka mořské soli
0,5 šálku posekaných opražených mandlí
1. Kaštany na 2 hodiny namočit a pak uvařit do měkka.
2. Kombu povařit ve vodě, ve které byla namočena, po dobu 35 minut.
3. Odstavit z ohně, okořenit mořskou solí a povařit dalších 10 minut. Přebytečnou tekutinu nechat vyvařit (několik minut na středním plameni nepřikryté).
4. Kaštany se zbylými pevnými kousky kombu rozmačkat na kaši.
5. Namočit ruce, z kaše vytvarovat malé kuličky a rovnoměrně obalit v nasekaných mandlích.
Poznámka: Při výrobě kuliček se pokuste mít jednu ruku vlhkou na formování a druhou suchou na obalování. Toto vyžaduje trochu zručnosti. Je to přirozené sladké výživné jídlo a hodí se na party nebo jako dezert.48. PICKLES Z KOMBU A SOLI
2 čajové lžičky mořské soli
1,5 šálku vody
1 proužek kombu dlouhý 12 cm
1 šálek květáku nakrájený na malé růžičky
1 středně velká mrkev nakrájená na jemné plátky
1. Osolenou vodu uvést do varu a nechat několik minut povařit. Tento solný roztok nechat vychladnout.
2. Zeleninu omýt,k očistit a nakrájet.
3. Dno sterilované sklenice posolit špetkou soli.
4. Kombu a zeleninu dát v různých vrstvách do sklenice, až je plná. (Kombu se může nastříhat na malé kousky nebo se může ponechat celá.)
5. Zalít vychladlým roztokem vody se solí.
6. Sklenici zakrýt lněnou utěrkou a postavit na chladné místo. Po 3 - 4 dnech je pickles dobré k jídlu.
7. Pro uchování uzavřít víčkem a dát do ledničky.49. PICKLES KOMBU SHOYU
0,5 šálku shoyu
1 šálek vody
1 proužek kombu dlouhý 15 cm a nastříhaný na 2 cm dlouhé kousky (může být celý)
0,5 šálku daikonu nakrájeného na tenké plátky
5 tenkých plátků čerstvého zázvorového kořene
1. Shoyu, vodu, kombu, daikon a zázvor dát společně do vysterilizované sklenice.
2. Sklenici přikrytou lněným šátkem uložit na chladném místě.
3. Po třech dnech je pickles dobré k jídlu.
4. Pro uchování uzavřít víčkem a uložit do leničky.50. POLÉVKA INSTANT (TORORO - KOMBU) (3 - 4 porce)
3,75 šálku vody
1 šálek tofu nakrájený na malé kostičky
1 polévková lžíce shoyu
1 šálek instant (tororo) kombu
1 svazek potočnice nakrájené na 5 cm dlouhé kousky
1. Vodu uvést do varu. Přidat tofu, shoyu, tororo-kombu a nechat 5 minut povařit.
2. Přidat potočnici a nechat další 2 - 3 minuty povařit. Servírovat.
Poznámka: Toto je velmi rychle připravená a báječná polévka.51. KOMBU ČIPSY
2 - 3 krátké proužky kombu
rostlinný olej na fritování (sezamský - nerafinovaný)
1. Kombu otřít vlhkým šátkem, nastříhat na 2,5 cm dlouhé kousky.
2. Olej zahřát na 180? C.
3. Kousky kombu fritovat, až změní barvu a jsou křupavé. Vyndat z oleje a nechat na papírovém ubrousku odsát tuk. Servírovat.
Poznámka: Je možné fritované kousky před konzumací smočit do omáčky z čerstvé zázvorové šťávy, shoyu a vody.
Tyto čipsy jsou výborné pro povzbuzení chuti nebo jako pochoutka pro party.52. INSTANTNÍ (TORORO) KOMBU - DÝŇOVÝ KONDIMENT
1 šálek instant (tororo) kombu
0,5 šálku pražených dýňových semínek
1. Řasu instant kombu opražit v troubě při 180? C několik minut, až je křupavá.
2. Pak rozmělnit v suribachi na prášek.
3. Přidat opražená dýňová semena a třít, až jsou všechna rozdrcena.
4. Hodí se na posypání jídel.53. INSTANT (TORORO) KOMBU - CITRÓNOVÝ KONDIMENT
0,5 šálku vody
1 šálek instant (tororo) kombu
0,5 polévkové lžíce shoyu
0,5 polévkové lžíce citrónové šťávy
1. Vodu povařit s instant kombu, abychom získali hustou pastu.
2. Přichutit shoyu a citrónovou šťávou.
3. Servírovat jako malou přílohu nebo přímo jako kondiment k obilí.WAKAME
54. MISO - POLÉVKA (2 - 3 porce)
0,5 šálku wakame
3,75 šálku vody
1 malá cibule nakrájená na půlměsíčky
0,5 šálku brokolice nakrájené na malé růžičky
1,5 čajové lžičky ječmenného misa
nasekaná jarní cibule na zdobení
1. Wakame krátce opláchnout pod studenou vodou a namočit ve velmi malém množství vody na 3 minuty. Nakrájet na malé kousky.
2. Vodu uvést do varu, přidat cibuli a nechat nepřikryté vařit 5 - 7 minut.
3. Přidat wakame společně s vodou, ve které byla namočena. Přidat brokolici a dalších 5 minut povařit.
4. Miso rozmíchat v malém množství tekutiny v hmoždíři nebo suribachi a vmíchat do polévky. Plamen zredukovat na velmi malý a nechat 5 minut zahřívat.
5. Každou misku ozdobit sekanou jarní cibulkou a servírovat.55. POLÉVKA Z HRACHVOÝCH ZLOMKŮ (3 - 4 porce)
1 šálek zlomkového hrachu
6 šálků vody
0,5 šálku wakame minimálně 3 minuty namočené a nakrájené na jemno
1 středně velká cibule nakrájená na kolečka
0,25 čajové lžičky soli
opečený celozrnný nakrájený chléb na zdobení
1. Hrách propláchnout a společně s wakame namočit do těžkého hrnce.
2. Uvést do varu, plamen zredukovat a za občasného míchání vařit 1 hodinu.
3. Přidat nakrájenou cibuli a 5 minut vařit nepřikryté.
4. Osolit a vařit ještě 10 - 15 minut.
5. Servírovat ozdobené kostkami chleba.
Poznámka: Na zdobení může rovněž sloužit malé množství nasekané nebo jarní cibule.56. SALÁT Z CELOZRNNÉ RÝŽE (3 - 4 porce)
1,5 šálku vařené celozrnné rýže
špetka mořské soli
0,5 šálku nakrájené mrkve
0,25 šálku nakrájeného celeru
0,5 červené ředkve nakrájené na tenké plátky
0,5 šálku wakame 3 minuty namočené, nakrájené na jemno a povařené
0,5 šálku nasekané petrželky
0,25 šálku opražených burských oříšků - nasekaných
0,5 šálku nakrájených okurek (osolit, nechat 1 hodinu uležet a pak vymačkat tekutinu)
Zálivka:
4 lžíce přírodní hořčice
3 lžíce octa-umeboši
3 polévkové lžíce citrónové šťávy
voda
1. Vařenou rýži zamíchat, aby se uvolnila (nejlépe hned po uvaření).
2. Vařící vodu osolit a blanšírovat zde zeleninu každou zvlášť po dobu: mrkev 2 - 3 minuty, celer 1 - 2 minuty, ředkev 0,5 minuty. Blanšírovanou zeleninu nechat ochladit a pak položit do servírovací misky.
3. Vařenou rýži, wakame, petržel, opražené burské oříšky a okurky přidat do misky.
4. Smíchat přísady na zálivku a salát promíchat.
Poznámka: Toto je osvěžující, lehké letní jídlo.57. POTOČNICE S MÍCHANÝM TOFU (2 - 3 porce)
0,5 šálku wakame
několik kapek sezamského oleje
1 šálek tofu vařený 10 minut, rozetřený v suribachi nebo vidličkou
3 svazky potočnice
1 čajová lžička celozrnného rýžového misa (genmai)
1,5 čajové lžičky šťávy z čerstvě nastrouhaného zázvorového kořene
3 polévkové lžíce opražených sezamských semen (dle přání)
1. Wakame opláchnout pod studenou vodou a nechat 3 minuty namočené. Pak nakrájet na malé kousíčky.
2. Pánev potřít olejem, zahřát a tofu zde lehce 2 - 3 minuty míchat.
3. Přidat potočnici a wakame, dusit 1 - 2 minuty.
4. Miso zamíchat s trochou vody na krém, přidat na pánev společně se zázvorovou šťávou. Dusit další 1 - 2 minuty.
5. Dle přání přidat opražený sezam.58. WAKAME ZELENINOVÁ POLÉVKA (4 - 5 porcí)
0,5 šálku wakame 3 minuty namočené a nakrájené na jemno
3,75 šálku vody
2 středně velké rozčtvrcené cibule
2 středně velké rozčtvrcené bílé řepy
0,25 kg růžičkové kapusty
4 šálky zimní dýně bez zrníček, nakrájené na větší kousky (2,5 x 4 cm)
3 polévkové lžíce shoyu
2 polévkové lžíce mirinu (dle chuti)
1. Wakame dát do těžkého hrnce, přidat vodu a uvést do varu.
2. Přidat cibuli a nepřikryté vařit 3 - 4 minuty.
3. Po vrstvách přidat bílou řepu, růžičkovou kapustu a dýni,k okořenit shoyu a mirinem (dle chuti). Uvést do varu a 15 - 20 minut povařit.
4. Přebytečnou vodu vyvařit na větším plameni.
Poznámka: Místo vyváření vody je možné zahustit.
Omáčka: Trošku kuzu rozpustit ve studené vodě, pak přidat k zelenině a mírně 0,5 - 1 minutu míchat, až je omáčka průhledná.
Toto jídlo může být připravováno i se seitanovými nebo tofu kostkami.59. ZELENINA OSMAHNUTÁ NA ČÍNSKÝ ZPŮSOB (3 - 4 porce)
několik kapek sezamského oleje
1 šálek česneku diagonálně nakrájeného na proužky
6 hub nakrájených na tenké plátky
0,5 šálku na jemno nakrájené mrkve
1 šálek čínského zelí diagonálně nakrájeného na proužky
0,5 šálku nakrájených fazolových lusků
0,5 šálku wakame 5 minut namočené a na jemno nakrájené
0,5 šálku seitanu nakrájeného na kolíčky
3 polévkové lžíce shoyu
1,5 polévkové lžíce šťávy z čerstvě nastrouhaného zázvorového kořene
2 polévkové lžíce kuzu rozpuštěné v 1,3 šálku vody
špetka mořské soli
1. Pánev lehce potřít olejem a zahrát. Přidat česnek a houby a nepřikryté 1 - 2 minuty osmahnout.
2. Přidat mrkev, osolit a 3 - 4 minuty osmažovat. Mezi mícháním přikrýt.
3. Přidat čínské zelí, fazolové lusky, wakame, seitan a shoyu. Zeleninu za občasného míchání nechat 2 - 3 minuty smažit, aby se nepřipálila.
4. Přidat zázvorovou šťávu a rozpuštěné kuzu, zredukovat plamen a jemně 0,5 - 1 minutu míchat.
Poznámka: Toto jídlo může být servírováno samostatně nebo jako příloha k nudlím.60. PLNĚNÁ BÍLÁ ŘEPA (2 porce)
4 středně velké bílé řepy
2 cibule nakrájené na půlměsíčky
0,5 šálku wakame 3 minuty namočené a nakrájené na jemno
1,5 polévkové lžíce shoyu
2 polévkové lžíce citrónové kůry
0,25 šálku opražených nasekaných mandlí
několik kapek sezamského oleje
špetka mořské soli
nasekaná petrželka na zdobení
1. Vrchní díl řepy (asi 1 cm) pečlivě odříznout. Za pomoci lžíce vyhloubit kapsu a vydlabaný obsah použít třeba do polévky.
2. Řepy se seříznutou špičkou vložit do vařící vody, která byla lehce osolena. Po 3 - 4 minutách vyndat vršky, po 6 - 7 minutách vlastní řepy. Oboje nechat vychladnout.
3. Pánev potřít olejem a zahřát. V ní osmahnout cibuli 5 minut do sklovita.
4. Přidat wakame a shoyu a dusit další 2 minuty.
5. Přidat citrónovou kůru, několik kapek sezamského oleje a nasekané mandle, krátce zamíchat a odstavit.
6. Každou řepu naplnit touto vařenou směsí a posadit na ni špičku.61. KYSELÝ SALÁT Z WAKAME A ZELENINY (2 - 3 porce)
špetka mořské soli
0,5 šálku mrkve nakrájené na tenké plátky
0,5 šálku květáku rozděleného na malé růžičky
0,5 šálku zelených fazolí nebo hrášku (vlákna podél lusků odstranit)
0,5 šálku fazolových výhonků
0,5 šálku wakame 3 - 5 minut namočit a na jemno nakrájet
Zálivka:
4 polévkové lžíce celozrnného rýžového octa
1 polévková lžíce shoyu
1 polévková lžíce vody
1. Osolenou vodu uvést do varu.
2. Zeleninu blanšírovat v následujícím pořadí: mrkev 2 - 3 minuty, růžičky květáku 2 - 3 minuty, hrášek nebo fazole 1 - 2 minuty. Blanšírovanou zeleninu nechat na talíři vychladnout.62. MEKABU - FAZOLOVÁ POLÉVKA (3 - 5 porcí)
0,5 šálku červených ledvinovitých fazolí (adzuki)
0,5 šálku mekabu
6 šálků vody
1 šálek mrkve (zimní dýně nebo pastináku) nakrájené na kostky
1 šálek nakrájené cibule
0,5 polévkové lžíce shoyu
nasekaná jarní cibule na zdobení
1. Fazole přes noc namočit do poloviny vody.
2. Mekabu namočit v druhé polovině vody na 10 - 15 minut, vyndat a nakrájet na malé kousky.
3. Mekabu a fazole s oběma vodami na namáčení dát do velkého hrnce. Uvést do varu a vařit 1,25 hodiny, až jsou fazole měkké.
4. Přidat mrkev (nebo jinou z navržených zelenin) a cibuli a nepřikryté 5 minut povařit.
5. Je-li nutné přidat vodu, pak shoyu s vodou mírně 10 minut vařit.
6. Servírovat se sekanou jarní cibulkou.63. MEKABU HSUTÁ POLÉVKA (3 - 4 porce)
0,5 šálku mekabu
3,75 šálku vody
1 šálek nakrájené žluté řepy
5 malých celých cibulí
1 šálek bílé ředkve (daikon) nakrájený na 1 cm kousky
0,5 čajové lžičky shoyu
2 polévkové lžíce šťávy z nastrouhaného zázvorového kořene
nasekaná petrželka na zdobení
1. Mekabu namáčet v polovině vody 1 hodinu. Vyndat, nakrájet na malé kousky - vodu z namáčení nevylévat.
2. Polovinu z vody na namáčení a polovinu čerstvé vody dát do velké pánve. Uvést do varu a nechat 20 minut povařit.
3. Zeleninu položit do pánve po vrstvách, okořenit s shoyu a nechat 10 - 15 minut vařit. Jestliže je to nutné, podlít vodou. Až se tekutina vypaří, přidat zázvorovou šťávu.
4. Servírovat v misce ozdobené sekanou petrželkou.
Poznámka: Tento recept platí i pro jiné druhy kořenové zeleniny - podle ročního období.64. ČIPSY - MEKABU
1 šálek mekabu
sezamský olej na fritování
1 citrón nakrájený na 1 cm půlměsíčky
1. Mekabu otřít vlhkým šátkem, aby se odstranily bílé zbytky soli.
2. Sezamský olej zahřát na 180? C, přidat mekabu a fritovat do křupava. Vyndat a nechat na papírovém ubrousku okapat.
3. Servírovat na talířku s citrónovými plátky. Před konzumací pokapat citrónovou šťávou.
Poznámka: Při fritování se mekabu rozvije jako květina. Jestliže jsou kousky příliš veliké, opatrně je rozkrojte. Toto jídlo má atraktivní lehce slanou chuť a je oblíbené jako zákusek na party.DULSE
65. POLÉVKA Z OVESNÝCH VLOČEK A DULSE (3 - 4 osoby)
5 šálků vody
0,5 středně velké cibule nakrájené na půlměsíčky
1 šálek ovesných vloček
0,5 šálku dulse namočené a 5 minut do 0,75 šálku vody a nakrájené na tenké plátky
špetka mořské soli
nakrájená petrželka, jarní cibule nebo potočnice na zdobení
1. Vodu uvést do varu, přidat cibuli a nepřikryté 5 minut vařit.
2. Přidat ovesné vločky, dulse a vodu, ve které byla dulse namočena. Uvést do varu, plamen zredukovat a 20 - 25 minut povařit.
3. Ozdobit sekanou petrželkou, cibulí nebo potočnicí. Dle chuti může být použita i strouhaná mrkev.66. NUDLOVÝ SALÁT (3 - 4 porce)
0,5 šálku nakrájené okurky
0,5 šálku červené ředkve nakrájené na jemné kousky
špetka mořské soli
100 g udonu nebo celozrnných špaget
0,5 šálku dulse 5 minut namočené a nakrájené na jemno
0,5 šálku tofu nakrájeného na malé kostky a 1 - 2 minuty povařeného
Zálivka:
2 polévkové lžíce sezamské pasty
0,25 šálku celozrnného rýžového octa
2 polévkové lžíce shoyu
0,5 šálku vody
1. Okurka, sůl a červená ředkev se dají do lisu a pickles nebo do misky. Vše se dobře promíchá a v lisu se vytvoří tlak nebo se na zeleninu položí talířek a zatíží se po dobu 1 hodiny závažím těžkým asi 1 kg.
2. Do vařící vody vložit špagety a na mírném plameni nechat povařit. (Uvařené jsou tehdy, když jsou na povrchu stejné jako uvnitř). Celozrnné špagety mají být vařeny v lehce osolené vodě. Udon již sůl obsahuje, není proto nutno při vaření vodu solit.
3. Uvařené nudle dát do cedníku a propláchnout studenou vodou, aby se zabránilo slepení.
4. Vymačkat tekutinu z lisované zeleniny, vylít a smíchat s nudlemi dulse a tofu.
5. Smíchat přísady na zálivku a přelít salát.67. KROKETY Z OVESNÝCH VLOČEK A DULSE (2 - 4 porce)
0,5 šálku ovesných vloček
1 šálek nakrájené cibule
0,5 šálku dulse 5 minut namočené do 0,75 šálku vody a nakrájené
2 polévkové lžíce celozrnné mouky
špetka mořské soli
sezamský olej na fritování
1. Ovesné vločky, cibule, dulse, mouka a mořská sůl se smíchají s dostatečným množstvím tekutiny, ve které byla dulse namočena, na tuhou hmotu.
2. Rukou se zformují kulaté ploché krokety (5 cm velké). Jestliže je to nutné, přidá se voda či mouka, aby se zachovala tuhá konzistence.
3. Zahřát dostatečné množství oleje, aby byly krokety úplně zakryty na 190? C. Krokety fritovat ze všech stran do zlatova. (Protože chutnají nejlépe čerstvé, nepřipravovat mnoho najednou.)
4. Nechat na papírovém ubrousku okapat. Servírovat na talíř s ubrouskem, aby se do něho vsákl přebytečný olej.
Poznámka: Servírovat s omáčkou, která se skládá z čerstvé zázvorové šťávy) shoyu nebo ředkví s několika kapkami shoyu a vodou.68. DULSE KOKTEJL (2 - 3 porce)
2 čerstvé palice sladké kukuřice
špetka mořské soli
0,5 hlávkového salátu natrhaného na malé kousky
0,3 šálku okurky nakrájené na diagonální jemné plátky, přimíchat sůl, nechat 20 minut stát a vymačkat tekutinu
1,5 šálku dulse 5 minut namočené a nakrájené na jemno
Zálivka:
1 polévková lžíce octa-umeboši
4 polévkové lžíce hořčice
5 polévkových lžic vody
Možno přizdobit:
Polévkovou lžící nasekané petrželky
Citrónem nakrájeným na půlměsíčky
1. Kukuřičné palice vařit v lehce osolené vodě 15 - 20 minut do měkka a zrníčka vyloupat.
2. Salát rovnoměrně rozdělit na servírovací talíř.
3. Plátky okurek rozdělit okolo talíře.
4. Smíchat přísady na zálivku.
5. Se zálivkou smíchat dulse a zrníčka kukuřice a položit do středu talíře na salát.
6. Přizdobit petrželkou a plátky citrónu.
Varianta: Místo kukuřičných zrníček mohou být použity malé kousky mrkve, které jsou 1 - 2 minuty blanšírované nebo dušené.69. GLAZOVANÝ KVĚTÁK S ŘEDKVÍ (2 - 3 porce)
3 polévkové lžíce listů shisa z horní části nádoby na umebošky
1,5 šálku vody
1 šálek květáku rozebraného na růžičky
1 svazek ředkviček nebo malých červených ředkví nechaných v celku
0,5 šálku dulse 5 minut namočené a na jemno nakrájené
2 polévkové lžíce kuzu
1. Shiso listy dát do vařící vody a 20 minut povařit. Vyndat a uschovat pro použití na jiné jídlo.
2. V té samé vodě vařit květák 4 - 5 minut a vyndat, dulse 0,5 minuty a ředkev 1 minutu.
3. Květák, červenou ředkev a dulse dát do servírovací misky a naaranžovat.
4. Do horké tekutiny dát kuzu a na malém plameni míchat do zhoustnutí. Tím přelít zeleninu.
Poznámka: Toto jídlo může být zdobeno sekanou petrželkou. Servíruje se samostatně nebo společně s nudlemi.70. SALÁT Z ČERSTVÉ KUKUŘICE (3 - 4 porce)
4 palice čerstvé sladké kukuřice
špetka mořské soli
0,5 šálku mrkve nakrájené na jemno
1 šálek brokolice rozdělené na růžičky
1 šálek dulse 5 minut namočené a nakrájené na jemno
Zálivka:
3 polévkové lžíce strouhané cibule
1 polévková lžíce shoyu
0,5 šálku šťávy z pickles nebo rýžový celozrnný ocet s vodou (2 díly octa a 1 díl vody)
1. Do osolené vody dát kukuřičnou palici a vařit 20 minut do měkka. Vodu nevylévat.
2. Zrníčka z palic vyloupat.
3. Mrkev vařit 3 - 4 minuty v té samé vodě, pak vyndat a dát na talíř. Stejným způsobem postupovat u brokolice.
4. Kukuřičná zrna, mrkev, brokolici a dulse smíchat dohromady na servírovací misce.
5. Smíchat přísady na zálivku a před servírováním dát na salát.71. SALÁT Z FAZOLOVÝCH VÝHONKŮ S DULSE (3 - 4 porce)
2,5 šálku fazolových výhonků
1 šálek strouhané mrkve
1 šálek dulse 5 minut namočené a nakrájené na jemno
3 polévkové lžíce opražených nasekaných vlašských ořechů
1 svazek potočnice jemně nasekané
špetka mořské soli
Zálivka:
0,75 šálku mandarinkové šťávy
2 polévkové lžíce shoyu
1. V osolené vodě vařit fazolové výhonky 1 - 2 minuty. Vyndat a nechat na talíři ochladit.
2. Smíchat fazolové výhonky, strouhanou mrkev, dulse, vlašské ořechy, potočnici a dát do servírovací misky.
3. Přísady smíchat a před servírováním dát na salát.72. DULSE - ZÁLIVKA
0,5 šálku vody
2 polévkové lžíce sezamské pasty
1 polévková lžíce pasty umeboši
0,5 šálku dulse 5 minut namočené a nakrájené na jemno
3 nasekané jarní cibule
1. Vodu ohřát, přidat sezamskou pastu a rozmixovat. Dát do suribachi.
2. Přidat pastu umeboši, dulse, jarní cibuli a dobře promíchat.
Poznámka: Místo čerstvé vody může být použita voda, ve které byla namočena dulse. Jestliže je zálivka příliš slaná, použít menší množství umeboši. Místo jarní cibule se může použít i petrželka nebo potočnic.e Toto je zajímavá zálivka na saláty.73. PLNĚNÉ ROLKY Z ČÍNSKÉHO ZELÍ (8 závitků na 2 - 4 porce)
4 velké listy čínského zelí
špetka mořské soli
0,5 šálku dulse 5 minut namočené a na jemno nakrájené
0,5 šálku přirozeného kysaného zelí
1. Listy čínského zelí blanšírovat v osolené vařící vodě 0,5 minuty. Vyndat a nechat okapat na talíři.
2. Smíchat dulse a kyselé zelí.
3. Na listy čínského zelí položit 0,25 směsi kyselého zelí a dulse.
4. Zelný list zabalit na závitek. Každý závitek jednou napříč rozkrojit a postavit na plochu řezu.
5. Navrch ozdobit malým množstvím kyselého zelí.74. DULSE KONDIMENT
několik kapek sezamského oleje
1 nakrájená středně velká cibule
0,5 šálku nasekané petrželky
0,5 šálku dulse 5 minut namočené a na jemno nakrájené
0,5 polévkové lžíce celozrnného rýžového misa (genmai), rozpuštěného ve třech polévkových lžících vody z namočené dulse
1 polévková lžíce šťávy z čerstvě nastrouhaného zázvorového kořene
1. Pánev potřít olejem a ohřát. Na ní nechat osmahnout 5 minut cibuli a petrželku, až jsou sklovité.
2. Přidat dulse a osmahnout další 1 - 2 minuty. Okořenit rozředěným misem a zázvorovou šťávou. Nechat vařit tak dlouho, až se všechna tekutina vypaří.
3. Servírovat k obilnému jídlu, nebo jako malou pochoutku.
Poznámka: Opražený kondiment z dulse může být vyroben tak, že se opraží v troubě při teplotě 190? C, až je křupavá a v suribachi se apk rozmělní na prášek. Tento může být použit podobně jako opražená kombu nebo wakame. Kondiment se nasype na talíři na obilninu.HIZIKI
75. HIZIKI S MANDLEMI (3 - 4 porce)
0,5 šálku hiziki
voda aby hiziki byla pokryta
1,5 polévkové lžíce shoyu
0,5 šálku nasekaných opražených mandlí
jarní cibule nebo petrželka na zdobení
1. Hiziki omýt a namočit, jak je popsáno dříve. Vytáhnout z vody a nakrájet na 4 cm velké kousky.
2. Vodu z namáčení dát do hrnce (s výjimkou posledního zbytku, který možná obsahuje nepatrné částečky písku). Jestliže je voda z namáčení příliš slaná, použít jen polovinu a dolít vodou čerstvou, aby byla hiziki pokryta.
3. Hiziki uvést do varu, přikrýt pokličkou a na malém plameni vařit 35 minut.
4. Přidat shoyu a vařit dalších 20 - 25 minut, až se tekutina vypaří. Smíchat s opraženými nasekanými mandlemi a servírovat ozdobené jarní cibulí nebo petrželkou.
76. HIZIKI ZÁVITKY Z CIBULÍ
Těsto na palačinky:
1 šálek celozrnné pšeničné mouky
1 polévková lžíce škrobu arrowrrot, tricena nebo maizena
špetka mořské soli
1,5 šálku minerálky (s obsahem kysličníku uhličitého nebo pivo)
několik kapek sezamského oleje
Náplň:
0,5 šálku hiziki
voda na zakrytí hiziki
několik kapek sezamského oleje
3 středně velké cibule nakrájené na půlměsíčkové plátky
1,25 polévkové lžíce shoyu
nasekaná jarní cibule na zdobení
1. Na přípravu těsta smíchat v misce škrob arrowroot, sůl a minerálku nebo pivo. Použít dostatečné množství tekutiny, aby se dosáhlo řídkého těsta. Nechat 0,5 hodiny odpočívat.
2. Plochou pánev nebo lívanečník potřít olejem, ohřát a nalít na ni trošku těsta. Za pomoci lžíce rozestřít a pánví otáček tak, aby se vytvoří rovnoměrná kulatá placka. Smažit přiměřeně dlouho, vyndat z pánve, položit na talířek a přikrýt čistým plátěným ubrouskem.
3. Pro přípravu náplně hiziki omýt a namočit (viz předcházející stráky). Vyndat (vodu, ve které byla namočena, uschovat). Pak nakrájet na 2,5 cm dlouhé kousky.
4. Pánev potřít olejem, ohřát, přidat cibulové plátky a nechat 10 minut smažit. Přidat 0,25 polévkové lžíce shoyu a nechat několik minut povařit.
5. Hiziki dát do hrnce společně s vodou z namáčení (s výjimkou zbytku, neboť může obsahovat písek). Jestliže je voda příliš slaná, použít jen polovinu a doplnit čerstvou, aby byla hiziki ponořena.
6. Uvést do varu, přikrýt, plamen zredukovat a nechat 35 minut povařit. Přidat zbytek shoyu, osmahnutou cibuli a nechat dalších 20 - 25 minut povařit, až se tekutina vypaří.
7. Na přípravu závitků dát na palačinku 2 - 3 lžíce náplně napříč, opatrně zavinout a rozkrájet na kousky 4 cm dlouhé.
8. Na servírovací misce ozdobit sekanou cibulkou.6. HIZII S OSMAHNUTOU MÍCHANOU ZELENINOU (5 - 6 porcí)
0,5 šálku hiziki
voda, aby se hiziki zakr