RAKYTNÍKOVÝ OLEJ


Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) roste hlavně v jižní Evropě, ale můžeme jej nalézt od Číny až po Švédsko. U nás se planě moc nevyskytuje, většinou je vysazován v zahradách a parcích jako okrasná dřevina. Jeho hojivé a tonizující vlastnosti byly známy již ve starém Řecku a Římě. Také mongolské a tibetské léčitelství využívalo rakytník pro léčení různých nemocí. Má vynikající hojivé a regenerační účinky. Čerstvé plody ale i šetrně připravená šťáva nebo marmeláda jsou velmi vhodné při snížené imunitě, žaludečních vředech, chronických infekčních nemocech i při celkové slabosti organismu. Z rakytníku se lisuje velmi cenný a léčivý olej

Plodyrakytníku obsahují důležité biologicky aktivní látky jako je vitamín E, velmi vysoké množství vitaminu C, cholin a přítomné esenciální nenasycené mastné kyseliny (omega 3,6,9), D-alfa tokoferol (přírodní vitamin E) a flavonoidy tvoří z tohoto oleje velmi důležitý doplněk stravy, který ochraňuje organizmus před nepříznivými civilizačními vlivy.

Rakytník zvyšuje obranyschopnost organismu, má protinádorové působení. Hojí žaludeční a střevní vředy, působí také na zlepšení revmatických potíží. Doporučuje se lidem trpícím chronickou zácpou i jako podpůrný prostředek při cukrovce a svalové dystrofii.

Neobvykle vysoký obsah vitaminu A činí z rakytníku vynikající lék na kožní problémy, nemoci sliznic, a oční choroby, zvláště poruchy nočního vidění a rozeznávání barev.

V obchodech se zdravou výživou se dá koupit rakytníková šťáva bez cukru, rakytníkový sirup s fruktózou, smíchaná jablečno-rakytníková nebo hruškovo-rakytníková šťáva a několik druhů rakytníkové marmelády bez chemických barviv, sladidel a konzervantů. Dají se koupit také sušené plody rakytníku či rakytníková tinktura. Rakytníkový olej se dá sehnat buď čistý- jeho cena je vyšší, nebo smíchaný s olivovým či slunečnicovým olejem.

Rakytníkový olej - je svým působením unikátní přírodní produkt.

Rakytníkový olej má příznivé účinky na zažívací ústrojí, podílí se na snížení "škodlivého" cholesterolu, působí jako silný antioxidant, neutralizuje tzv. volné radikály.

Složení ve 100 g (obsah 100 ml): rakytníkový olej 10 g, olivový olej 89,5 g, Vit. E 510 mg, beta-karoten 12,5 mg (2 ml oleje obsahují 100% vit. E a 62,5% vit. A doporučené denní dávky).

Doporučené dávkování: 1 malá kávová lžička denně

Rakytníkový olej působí proti bolesti, má hojivé a protizánětlivé účinky. Je vhodný při léčení omrzlin, při termických a chemických popáleninách a popáleninách z ozáření, při hojení popálenin oční rohovky, ale ovšem není to všelék!

Při omrzlinách a popáleninách prvního a druhého stupně se rakytníkovým olejem potírají postižené části kůže dvakrát denně. Optimální je aplikovat olej co nejdříve po poškození či úrazu. Je třeba vzít v úvahu barvící efekt rakytníkového oleje, který přetrvává i několik dní. Může zabarvit i prádlo.

Při hlubokých tepelných popáleninách napomáhá rakytníkový olej regeneračním procesům v těchto ranách a přípravě podmínek pro transplantaci kůže. Všeobecně je nutné poznamenat, že rakytníkový olej při léčení popálenin je díky svým vlastnostem srovnatelný se spermacetovým tukem, který se získává z lebečních dutin vorvaňů.

Rakytník dobře hojí i neinfikované rány. V těchto případech se převazy provádí jednou denně a to tak, že se na ránu přikládá gázový tampon lehce napuštěný rakytníkovým olejem.

Velmi dobrý léčebný efekt je také při takových onemocněních jako je šupinovitý ekzém, neurodermitidy, opary, při léčení a profylaxi lokálních popálenin z ozáření, které vznikají při terapii některých onkologických onemocnění. Jsou to především onemocnění jícnu, močového měchýře, konečníku, ženské pohlavní oblasti. V těchto případech se před ozařováním vkládají do dutých orgánů tampony napuštěné rakytníkovým olejem nebo se provádějí olejové nálevy.

Rakytníkový olej se s úspěchem používá při gynekologických zánětlivých onemocněních, při léčení eroze děložního čípku, zánětech pochvy, zánětech sliznice krčku dělohy. Dobrý léčebný účinek je pozorován i při zánětlivých onemocněních konečníku.

Jestliže někdo u vás v rodině, zvláště děti, trpí záněty nosní sliznice, záněty hrtanu, hltanu a angínami, pak i zde rakytník poskytne neocenitelnou službu. Je nutné v průběhu týdne 2-3 krát denně potírat sliznice nosu a hrdla vatovým tamponem navlhčeným rakytníkovým olejem.

Lidem, kteří trpí zánětlivými onemocněními dásní a paradentózou, je vhodné přikládat tampon napuštěný rakytníkovým olejem na zanícené místo na 10-15 minut. Tuto proceduru je možné opakovat 1-2 krát denně v průběhu týdne až čtrnácti dnů.

Rakytníkový olej zaujímá zvláštní pozici při léčení onemocnění zažívacího traktu, především při vředovém onemocnění žaludku a dvanácterníku a při gastritidě. Při těchto onemocněních se doporučuje užívat olej po jedné čajové lžičce 15-20 minut před jídlem 3-4 krát denně v průběhu jednoho měsíce. Týká se to především jarního a podzimního období, kdy dochází k zhoršení projevů těchto chorob. Během prvních 3-4 dnů užívání oleje může nastat přechodné zhoršení příznaků onemocnění, které je brzy vystřídáno rychlým zlepšením.

Je třeba zdůraznit, že léčebné účinky rakytníku v mnoha případech převyšují účinky moderních chemických léčivých prostředků.