JEDNODRUHOVÉ ESENCIÁLNÍ OLEJE

Upozorňujeme, že se následující informace vztahují pouze k čistým organickým esenciálním olejům Young Living terapeutické třídy A.

Basil (bazalka - Ocinum basilicum): Protizánětlivý, pomáhá při zažívacích problémech, svalových křečích, bolestech hlavy a psychické únavě. Ředit s rostlinným olejem.

Bergamot (Citrus bergamia): Pomáhá při depresích a úzkostech, při parazitech, nespavosti a virózách (škrábání v krku, opary). Vhodný pro rovnováhu žensKých hormonů. Protiplísňový, protizánětlivý, utišující (sedativum).

Cedarwood (cedrové dřevo - Cedrus atlantica): Pročišťuje pachy zvířat. Pomáhá při celulitidě, zánětu průdušek, padání vlasů, lupech a mastných vlasech. Posiluje lymfatický systém.

Roman (heřmánek římský - Chamaemelum nobile): Pomáhá při péči o pokožku, akné, vřídcích, vyrážkách a péči o vlasy. Přináší úlevu při migrénách a zánětu kloubů. Přináší úlevu při migrénách a zánětu kloubů. Snižuje neklid, napětí, nespavost. Otvírá mentální bloky.

Cistus (cist ladanový - Cistus ladanifer): Zvyšuje imunitu a regeneraci buněk. Je protiinfekční, protivirový a antibakteriální.
Clary Sage (šalvěj muškátová - Salvia sclarea): Může pomoci při premenstruálním syndromu. Pomáhá regulovat hormony a přináší úlevu při menstruačních křečích.

Clove (hřebíček - Syzygium aromaticum): Je jedním z nejsilnějších antioxidantů ze všech esenciálních olejů. Zabraňuje poškození buněčných DNA. Má silné protivirové, antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Užívá se proti příznakům stárnutí, při kardiovaskulárních potížích, artritidě a revmatismu, žloutence, proti parazitům. Pomáhá při všech typech bolestí, při infekcích hrdla, nosu a plic a při bolestech zubů a dásní. Vůně stimuluje paměť, podporuje spánek a vytváří pocit ochrany a odvahy.

Cumin (kmín - Cuminum cyminum): Posiluje imunitu a opravu DNA v buňkách. Má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Cypress (cypřiš - Cupressus sempervirens): Antibakteriální, antimikrobiální. Pomáhá při artritidě, zánětu průdušek, oběhových problémech, křečích a parazitech.

Eucalyptus (eukalypt): Pomáhá při dýchacích potížích, rýmě, chřipce, alergiích, aftech a hypoglykemii.

Frankincense (kadidlo - Boswellia carteri): Pomáhá při některých případech rakoviny. Posiluje imunitní systém. Pomáhá při depresích.Vhodný pro meditaci. Zvyšuje duchovní vnímavost, zlepšuje náladu.

Geranium (pelargónie - Pelargonium graveolens): Pomáhá při depresích, pásových oparech, při tvorbě vředů. Zastavuje krvácení. Používá se při hepatitidě, kožních problémech, hormonální nerovnováze, menstruačních problémech. Vhodný jako repelent. Vůně pomáhá odstraňovat špatné vzpomínky a uvolňovat nervové napětí. Uvádí do rovnováhy emoce, pozvedá náladu a přináší mír a naději.

Ginger (zázvor - Zingiber officinale): Pomáhá při revmatismu a artritidě, trávicích problémech, dýchacích problémech a nachlazení, svalových bolestech, únavě. Vůně stimuluje tělesnou energii a odvahu.

Grapefruit (Citrus paradisi: Protinádorový, metabolický stimulant, rozpouští tuky, čistí ledviny, lymfatický a krevní oběh. Používá se při Alzheimerově nemoci, zadržování tekutin, depresích, obezitě, jaterních potížích, úzkostech a celulitidě. Vůně povzbuzuje a osvěžuje.

Helichrysum (smil italský - Helichrysum italicum): Užívá se při oparech, kornatění tepen i cév, vysokém tlaku, krevních sraženinách, jaterních potížích (chrání, netoxikuje, stimuluje játra), oběhových potížích, kožních nemocech (ekzémy, lupénka, křečové žíly). Vůně povznáší podvědomí.

Hyssop (yzop lékařský - Hyssopus officinalis) má protizánětlivé a protivirové vlastnosti a působí i proti parazitům, rozpouští hleny, uvolňuje ucpaný nos a je protiinfekční.

Idaho Tansy (vratič obecný - Tanacetum vulgare) má protivirové, protiinfekční, antibakteriální účinky a pomáhá při nachlazení, chřipce a infekcích. Posiluje celé tělo.

Jasmíne (jasmín - Jasminum officinale): Pomáhá při úzkostech, depresi, menstruačních problémech a při premenstruálním syndromu, kožních problémech (ekzémy, vráskách, mastné pokožce), frigiditě. Vůně je povznášející a působí proti beznaději, nervovému vyčerpání, úzkostem, depresím a nezájmu.

Juniper (jalovec - Juniperus osteosperma, J.scopulorum): Antiseptický, pročištění a stimulace trávení, netoxikující, zvyšuje cirkulaci v ledvinách a podporuje vylučování toxinů, podporuje regeneraci nervů. Používá se na akné a ekzémy, jaterní potíže, infekce močových cest a zadržování tekutin. Vůně evokuje pocit zdraví, lásky a míru a může pomoci zvýšit duchovní vnímavost.

Lavender (levandule - Lavandula angustifolia): Univerzální olej. Není jej nutné ředit. Pomáhá při alergiích, všech typech popálenin, vředů, nespavosti, infekci dýchacího systému, vysokém krevním tlaku, kornatění cév, menstruačních problémech, kožních problémech (akné, ekzémy, lupenka, stopy po jizvách), ztrátě vlasů, nervovém napětí.

Lemon (citrón - Citrus limon): Desinfikuje vzduch i vodu. Paraziti, poruchy oběhového systému, kornatění cév, akné, infekce močových cest, křečové žíly, úzkost, vysoký tlak, obezita, poruchy trávení. Vliv aroma: Jasné myšlení, povzbuzení imunity, navození relaxace, zmírnění deprese.

Lemongrass (ctrónová tráva - Cymbopogon flexuosus): Protiplísňový, antibakteriální,protizánětlivý, regeneruje šlachy a vazy, rozšiřuje krevní cesty, zlepšuje krevní a lymfatický oběh. Používá se při zánětech močového měchýře, rýmě a infekcích dýchacích cest, trávicích problémech, parazitech, natržených vazech a svalech, zadržování tekutin, křečových žílách a salmonele. Vůně pročišťuje a navozujem psychickou vnímavost.
Marjoram (majoránka - Origanum majorana): Má svalově tišící vlastnosti a je to obecně prostředek pro uvolnění a tělesnou relaxaci. Užívá se při c, bolestech svalů a nervů, bolestech hlavy, problémech oběhového systému, infekcích dýchacích cest, menstruačních problémech a premenstruálním syndromu, plísňových infekcích, trichoficii, pásovém oparu, bolácích, křečích a zadržování tekutin. Vůně uklidňuje nervy.
Melalueca (Kajeput střídavolistý - Melaleuca alternifolia; Tea Tree): Silně antibakteriální, protiplísňový, protivirový, protiparazitický a protizánětlivý účinek. Používal se ve válce na rány a proti sněti. Používá se při aftech, trichoficii, zánětech nosu a plic, onemocněních zubů a dásní, zadržování vody, kožních onemocněních (akné, boláky). Vůně podporuje pročišťování a navozuje pocit čistoty.
Melissa (meduňka - Melissa officinalis): Používá se při virových infekcích (oparech, apod.), depresích, úzkostech a nespavosti. Vůně vynáší do popředí jemné lidské vlastnosti. Je uklidňující, povzbuzující a uvádí do rovnováhy emoce. Odstraňuje emocionální bloky a podporuje pozitivní pohled na život.
Mountain Savory (saturejka horská - Satureja montana) stimuluje imunitu a má protivirové, antibakteriální, protiplísňové a antiparazitické účinky. Je výborný na HIV, Herpes, apod. a problémy se zády (ústřel, skolióza, atd.).
Myrrh (myrha - Commiphora myrrha): Užívá se při cukrovce, rakovině, žloutence, ekzémech, aftech, trichoficii, zánětech zubů a dásní, popraskané kůží, vráskách. Vůně podporuje duchovní vnímavost a je povznášející.
Orange (pomeranč - Citrus sinensis): Používá se při kornatění cév, vysokém tlaku, rakovině, nespavosti, mastné pleti a depresích. Vůně je povzbuzující a pomáhá při depresích. Posiluje imunitu a pomáhá relaxovat.
Oregano (oregáno - Origanum compactum): Stimuluje imunitní systém. Je jedním z nejsilnějších antimikrobiálních esenciálních olejů. Laboratorní výzkum na Weber State univerzitě prokázal 99% účinnost usmrcení in vitro kolonií Streptococcus pneumonie, mikroorganizmu zodpovědného za mnohé typů plicních a krčních infekcí. Oregáno má protivirové, antibakteriální, protiplísňové a antiparazitické účinky. Užívá se při revmatismu a artritidě, infekcích dýchacích cest, tuberkulóze a trávících potížích. Vůně navozuje pocit jistoty.
Patchouli (pačuli - Pogostemon cablin): Uvolňující a protizánětlivý účinek. Chrání kůži před popraskáním a tvorbou vrásek. Tlumí svědění. Používá se při vysokém tlaku, ekzémech, akné, zadržování tekutin a infekci Listeria. Uvolňující vůně, která pročišťuje myšlenky.
Peppermint (máta -Mentha piperita): Protizánětlivý, protinádorový, protiparazitický (červi), protibakteriální, protivirový, protiplísňový vliv, stimuluje žlučník a trávení, tiší bolesti, potlačuje hlad. Používá se na revma a artritidu, respirační infekce (pneumonie, tuberkulóza atd.), obezitu, virové infekce (herpes simplex, herpes zoster, opary, lidský papilloma virus, atd.), mykotické infekce , afty, trávicí potíže, bolesti hlavy, nevolnost, kožní problémy (svědění kůže, křečové žíly, ekzémy, lupénka, dermatitida), skoliózu, ústřel, bolesti zad. Vůně pročišťuje a povzbuzuje vědomou mysl. Udržuje bdělost a zlepšuje koncentraci.

Pine (borovice - Pinus sylvestris): Vlastnosti podobné hormonům a kortizonu. Antidiabetický, antiseptický vliv. Používá se při infekcích nosu, hrdla a plic, revmatismu a artritidě, kožních parazitech, infekcích močových cest. Vůně přináší úlevu od starostí a revitalizuje mysla i tělo.

Ravensara (Ravensara aromatica) je považovaný obyvateli Madagaskaru za léčivý olej. Má protivirové, antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protiinfekční účinky.

Rose (růže - Rosa damascena): Má nejvyšší frekvenci mezi esenciálními oleji. Vytváří pocit rovnováhy, harmonie a duševní pohody a povznáší mysl. Vytváří magnetickou energii, která přináší čistou lásku a radost do srdce.

Rosemary (rozmarýn - Rosmarinus officinalis): Používá se při infekčním onemocnění, jaterních problémech a cukrovce, infekcích krku a plic, padání vlasů (alopecia areata), narušené paměti a Alzheimerově nemoci. Vůně pomáhá překonávat psychickou únavu a podporuje jasné myšlení a koncentraci.

Rosewood (růžové dřevo - Aniba rosaeodora): Používá se při myotických onemocněních, aftech a kožních problémech (ekzémech a lupénce). Vůně má posilující a stabilizující účinek.

Sage (šalvěj lékařská - Salvia officinalis): Staří Římané jí nazývali "herba sacra" neboli posvátná bylina. Jméno šalvěj je odvozeno ze slova salvation - spasení. Má protinádorové a hormonálně stabilizující účinky. Používá se při menstruačních problémech a premenstruálním syndromu, při nedostatku estrogenu, progesteronu a testosteronu a jaterních problémech. Vůně je psychicky stimulující a pomáhá při pocitech zoufalství a psychické únavě. Šalvěj pomáhá posilovat vitální centra v těle přinést do rovnováhy kořenovou čakru v pánevní oblasti.

Sandalwood (santálové dřevo - Santalum album): Po staletí se používá v ayurvédě pro revitalizaci pokožky, při józe a meditaci. Pomáhá při rakovině, virových infekcích (herpes simplex, herpes zoster, opary, lidský papilloma virus, atd.) a kožních problémech (akné, vrásky, jizvy). Vůně podporuje hluboký spánek a může pomoci odstranit negativní naprogramování buněk. Je bohatý na sesquiterpeny a podporuje meditaci.

Spikenard (nard pravý - Nardostachys jatamansi): Ve starověku a středověku jeden z nejcennějších olejů, který užívali pouze kněží, králové a zasvěcenci. Má antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé, uvolňující vlastnosti a stimuluje imunitu. Používá se při nespavosti, menstruálních problémech, premenstruálním syndromu, srdečnáí arytmii a nervovém napětí. Vůně uklidňují, utišuje a pomáhá vyživovat a regenerovat pokožku.

Spruce (smrk - Picea mariana): Používá se při artritidě a revmatismu, aftech, zánětech nosu a dýchacího systému, ischiatických problémech a bederním ústřelu. Vůně odbourává emocionální bloky a přináší pocity vyrovnanosti a stability.

Tangerine (mandarinka - Citrus reticulata): Pomáhá při celulitidě, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při závratích, pročišťuje lymfatický systém. Má hypnotizující vlastnosti a pomáhá při nespavosti, stresu a podrážděnosti.

Thyme (tymián - Thymus vulgaris): Je zmiňovaný v jednom z nejstarších lékařských spisů, Ebersovém papyru, z šestnáctého století před naším letopočtem. Staří Egypťané požívali tymián při balzamování. Má silné antimikrobiální a antivirové účinky. Pomáhá při infekčních nemocech, kardiovaskulárních onemocněních, Alzheimerově nemoci a žloutence. Vůně může pomoci překonat únavu a vyčerpání po nemoci.

Valerian (kozlík lékařský - Valeriana officinalis): Pomáhá při poruchách spánku, nespavosti, stresu a nervovém napětí. Vůně je uklidňující, relaxující, stabilizující a podoruje emocionální rovnováhu.

Vetiver (vetiverie ovsuchovitá - Vetiveria zizaniodes): Používá se při úzkostech, artritidě a revmatismu, depresích (včetně poporodních), nespavosti a kožních problémech (mastná pokožka, vrásky, stárnutí, akné). Vůně je uklidňující a stabilizující. Pomáhá při stresu a překonávat psychické trauma.

Wintergreen (libavka poléhavá - Gaultheria procumbens): Pomáhá při artritidě a revmatismu, svalové a nervové bolesti, zvýšeném tlaku, arterioskleróze a žloutence. Vůně zvyšuje a podporuje pozornost.

Ylang Ylang (kananga vonná - Cananga odorata): Používá se při srdeční arytmii, srdečních problémech, zvýšeném tlaku, úzkostech, depresích, padání vlasů a střevních problémech. Vůně navozuje relaxaci, vyrovnává mužské a ženské energie. Obnovuje sebedůvěru a vyrovnanost.

Převzato z : www.esencialniolej.cz

Způsoby použití esenciálních olejů uvedené na našich stránkách mají jen informativní charakter a nelze je zaměňovat za doporučení odborného lékaře. Provozovatel těchto stránek nenese žádnou odpovědnost za případné škody a problémy způsobené špatným a neodborným použitím esenciálních olejů.